| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12CYLZBGE, White) | ₹ 37,079 |
Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12CYLZBGE) price in India starts from ₹ 37,079. The lowest price of Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12CYLZBGE) is ₹ 37,079 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12CYLZBGE) |
| Price in India | ₹37,079 |
| Release date | 1st January 2023 |
| Model Name | AR12CYLZBGE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3300 W |
| Compressor | BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24.3 kg |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB, Low - 21 dB |
| ISEER | 4.09 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 960 W |
| Operating Current | 4.4 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Filter |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12CYLZBGE)
₹37,079
Samsung Galaxy Z Fold 8, Galaxy Z Flip 8 to Stick With Older M13 OLED Panels: Report