| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR12AYMZABENNA/XNA, Copper Condenser, White) | ₹ 32,999 |
Samsung 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR12AYMZABENNA/XNA) price in India starts from ₹ 32,999. The lowest price of Samsung 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR12AYMZABENNA/XNA) is ₹ 32,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR12AYMZABENNA/XNA) |
| Price in India | ₹32,999 |
| Model Name | AR12AYMZABENNA/XNA |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3300 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool, Good Sleep, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24.3 kg |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 200 to 350 sq ft sq ft |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 634.66 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | Yes |
| Remote Control Weight | 50 g |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product, 1 Years on PCB, 1 Years on Condenser, 1 Years Free Gas Recharge and 10 Years on Compressor |
Samsung 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR12AYMZABENNA/XNA)
₹32,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM