| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12MV5HGTS) |
| Model Name | AR12MV5HGTS |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 89 cm x 28.5 cm x 25.1 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.7 kg |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V |
| Power Consumption | 516 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor from Samsung |
Samsung 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12MV5HGTS)
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra