| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 2 Ton 4 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, AR24BY4YBWK, White) | ₹ 41,490 |
Samsung 2 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR24BY4YBWK) price in India starts from ₹ 41,490. The lowest price of Samsung 2 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR24BY4YBWK) is ₹ 41,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 2 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR24BY4YBWK) |
| Price in India | ₹41,490 |
| Model Name | AR24BY4YBWK |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool, Good Sleep, Fan Mode, Quiet |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 88 cm x 63.8 cm x 31 cm |
| Outdoor Unit Weight | 38.6 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 26 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 200 sq ft sq ft |
| ISEER | 4.06 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Operating Current | 8.1 A |
| Condenser Fin Type | Outdoor Unit (Anti-corrosion Fin) |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Auto Air Direction Control (Up/Down), Manual Air Direction Control (Left/Right) |
| Air Circulation | 1158 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Auto Clean (Self Cleaning) |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Split AC with Inverter Compressor: Variable Speed Compressor Which Adjusts Power Depending on Heat Load. It is Most Energy Efficient and has Lowest-noise Operation. Annual Energy Consumption: 1145.22 Units Per Year. Copper Condenser Coil: Better Cooling and Requires Low Maintenance. |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty on Product and 10 Years on Compressor |
Samsung 2 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR24BY4YBWK)
₹41,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM