| Brand | Samsung |
| Model | 212 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RR21J2835SZ) |
| Model Name | RR21J2835SZ |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 212 L |
| Colours | Tender Lily Sliver |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1308.70 x 549.00 x 0.00 |
| Depth | 636.4 mm |
| Weight | 40.00 kg |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Sustains Wide Range of Voltage Fluctuations (135 - 290 V) |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Handle type | Bar Chrome |
| Gasket Type | Anti Fungal Door Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Other Features | Hidden Hinge with Clean Back, Chilled Room, Rust Resistant Body, Small Door Guard - One, Big Bottle Guard, Fresh Tech Kit |
| Warranty Summary | 1 year on Product and 10 Years on Compressor from Samsung |
Samsung 212 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RR21J2835SZ)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM