| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ninja iXL, White) | ₹ 4,890 |
Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ninja iXL) price in India starts from ₹ 4,890. The lowest price of Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ninja iXL) is ₹ 4,890 at Amazon on 3rd April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 17 L Personal Air Cooler (Ninja iXL) |
| Price in India | ₹4,890 |
| Model Name | Ninja iXL |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 17 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | Yes |
| Colour | White |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Blower Mode |
| Air Throw Distance | 29 ft |
| Motor Speed | 1400 rpm |
| Air Deflection | 2 Ways |
| Cooling Coverage Area | 1000 cu ft |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Aerodynamic Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Width x Height x Depth | 32.9 cm x 71 cm x 49.3 cm |
| Weight | 9.00 kg |
| Blower/Fan Diameter | 13 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty from date of Purchase / Invoice |
Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ninja iXL)
₹4,890
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam