Flipkart Summer Sale is now live for Flipkart Black and Plus members, the e-commerce platform revealed on Friday. On top of this, the company has also revealed deals on various electronics, including smartphones, smartwatches, true wireless stereos (TWS), air conditioners, refrigerators, washing machines, smart TVs, laptops, PC peripherals, and home appliances, from b...
More Redmi Pad 2 Pro 5G NewsAffordable tablets have come a long way in recent years, delivering a dependable performance at an attractive price point. We recently reviewed the OnePlus Pad Go 2 and found it to be a capable, well-rounded Android tablet in the mid-range segment, posing as a potential alternative to the base iPad, which has consistently shown a value-for-money offering in the past. The Redmi Pad 2 Pro 5G is the new offering from the Xiaomi sub-brand, ready to take on the likes of the Cupertino giant once again.
The Redmi Pad 2 Pro 5G does a lot of things correctly at its price point of Rs. 22,999, making it a very strong offering for those on a budget for a new Android tablet. The large 120Hz display, reliable use experience, long battery life, and interesting accessory support options give the Redmi Pad 2 Pro 5G a level of versatility that makes it very useful, especially for media consumption and light productivity.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Redmi Pad 2 Pro 5G Tablet (128GB, 12.1 Inches, Wi-Fi, Graphite Grey) | ₹ 27,999 |
| Redmi Pad 2 Pro 5G Tablet (128GB, 12.1 Inches, Wi-Fi + 5G, Quick Silver) | ₹ 28,999 |
Redmi Pad 2 Pro 5G price in India starts from ₹ 27,999. The lowest price of Redmi Pad 2 Pro 5G is ₹ 27,999 at Flipkart on 15th May 2026.
| Brand | Redmi |
| Model | Pad 2 Pro 5G |
| Price in India | ₹27,999 |
| Release date | 24th September 2025 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 279.80 x 181.65 x 7.50 |
| Weight (g) | 610.00 |
| Battery capacity (mAh) | 12,000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Lavender Purple, Silver, and Graphite Gray |
| Screen size (inches) | 12.10 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2560x1600 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 249 |
| Processor | 1.8GHz MHz octa-core |
| Processor make | Snapdragon 7s Gen 4 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 1024 |
| Rear camera | 8-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel |
| Operating system | Android |
| Skin | Xiaomi HyperOS 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.40 |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
Redmi Pad 2 Pro 5G
₹27,999
Forza Horizon 6 Launch: Release Timings, Price, Ratings and Everything You Need to Know
Moto G37 Power, Moto G37 India Launch Date Announced, Key Features Revealed