| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 35 L Personal Air Cooler (Coolboy Breeze, White) | ₹ 6,299 |
Usha 35 L Personal Air Cooler (Coolboy Breeze) price in India starts from ₹ 6,299. The lowest price of Usha 35 L Personal Air Cooler (Coolboy Breeze) is ₹ 6,299 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 35 L Personal Air Cooler (Coolboy Breeze) |
| Price in India | ₹6,299 |
| Model Name | Coolboy Breeze |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 35 Litre |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Throw Distance | 18 ft |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Width x Height x Depth | 42.5 cm x 65 cm x 47.5 cm |
| Weight | 9.8 kg |
| Blower/Fan Diameter | 36 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Domestic Warranty. |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect. |
| Not Covered in Warranty | This Warranty does Not Cover Any Damages to the Air Cooler Due to Improper Use, Storage, Mishandling, Negligence, Breakage or Cracking of Plastic Parts and Fluctuation in Voltage Supply. |
Usha 35 L Personal Air Cooler (Coolboy Breeze)
₹6,299
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM