| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.2 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 155V JZJ5, White) | ₹ 30,990 |
Voltas 1.2 Ton 5 Star Inverter Split AC (155V JZJ5) price in India starts from ₹ 30,990. The lowest price of Voltas 1.2 Ton 5 Star Inverter Split AC (155V JZJ5) is ₹ 30,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.2 Ton 5 Star Inverter Split AC (155V JZJ5) |
| Price in India | ₹30,990 |
| Model Name | 155V JZJ5 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.2 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3900 W |
| Compressor | High EER Rotary (BLDC) |
| Refrigerant | R410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 990 mm x 315 mm x 242 mm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 835 mm x 555 mm x 295 mm |
| Outdoor Unit Weight | 28.5 kg |
| Other Dimensions | Connecting Pipe: Cu-Cu (12.5 mm and 6.35 mm), Connecting Pipe Length: 3 m, Connecting Cable: 3 m, Gross Weight: Indoor - 15.5 kg, Outdoor - 33 kg |
| Panel Display | LED Display |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 5 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 990 W |
| Other Power Features | Half Load Power (50%): 430 W, Full Load Power (100%): 990 W, Half Load Capacity (50%): 1950 W, Full Load Capacity (100%): 3900 W, Wide Operating Voltage Range: 145 - 270 V |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Vent: Cross Flow |
| Air Circulation | 950 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Other Filter Features | Silver Ion Filter, Catechin Filter, Acaro Bacterium (Red) Filter, Nano Silver Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | Remote Control (Operation): LCD |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Dual Temperature Display, Lock, Anti Fungal |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and Additional 4 Years on Compressor |
Voltas 1.2 Ton 5 Star Inverter Split AC (155V JZJ5)
₹30,990
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM