Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 183VH Vectra Zenith Silver) price in India starts from ₹ 35,990. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 183VH Vectra Zenith Silver) is ₹ 35,990 at Flipkart on 21st May 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 183VH Vectra Zenith Silver) |
| Price in India | ₹35,990 |
| Model Name | SAC 183VH Vectra Zenith Silver |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | Silver |
| Cooling and Heating | Yes |
| Cooling Capacity | 4900 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 92.5 cm x 32 cm x 24 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.8 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 150 - 270 V |
| Dust Filter | Yes |
| Timer | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Warranty Summary | 5 years warranty from the date of installation, (Inverter or Fixed Speed SACs) of Tonnage up to 2.2 Tr (Offer valid till 31st May 2026). It is applicable only for residential usage and does not apply to commercial or National Accounts customers, 5 Years warranty on PCB, 10 Years on Inverter Compressor |