| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 LYB) |
| Model Name | 183 LYB |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Swing Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 94.5 cm x 21 cm x 30 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 44 dB, Low - 37 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1438 W |
| Operating Current | 6.35 A |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume (Indoor): 850 CMH |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Catechin Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Dual Temperature Display |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 5 Years for Compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 LYB)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM