| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAC 185V EAZS, White) | ₹ 43,600 |
Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAC 185V EAZS) price in India starts from ₹ 43,600. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAC 185V EAZS) is ₹ 43,600 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAC 185V EAZS) |
| Price in India | ₹43,600 |
| Model Name | SAC 185V EAZS |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Sleep Mode, Turbo, Swing, Timer, Energy Saver |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99 cm x 31.5 kg x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.6 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 46 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.51 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAC 185V EAZS)
₹43,600
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM