| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 123 LYD, White) | ₹ 30,600 |
Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (123 LYD) price in India starts from ₹ 30,600. The lowest price of Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (123 LYD) is ₹ 30,600 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (123 LYD) |
| Price in India | ₹30,600 |
| Model Name | 123 LYD |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29 cm x 19.6 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB, Low - 34 dB |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1028 W |
| Operating Current | 4.6 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume (Indoor): 500 CMH, Air Vent: Cross Flow |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Nano Silver Filter |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on the Product & 5 Years on the Compressor |
Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (123 LYD)
₹30,600
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM