| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas Beko 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WFL7012VTAC, Manhattan Grey) | ₹ 24,250 |
Voltas Beko 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WFL7012VTAC) price in India starts from ₹ 24,250. The lowest price of Voltas Beko 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WFL7012VTAC) is ₹ 24,250 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | Voltas Beko |
| Model | 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WFL7012VTAC) |
| Price in India | ₹24,250 |
| Release date | 28th September 2021 |
| Model Name | WFL7012VTAC |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Manhattan Grey |
| Shade | Grey |
| Dimensions (mm) | 84.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 64 kg |
| Wash Program Types | 15 - Cottons, Cottons Eco, Synthetics, Mini/Mini14', Monsoon, Wool/HandWash, Download Cycle, Spin+Drain, Rinse, Mix, Saree, DarkWash/Jeans, Stain, Cuff & Collar, Hygiene+, Cottons, Cottons Eco, Synthetics, Mini/Mini14, Monsoon, Wool/HandWash, Download Cycle, Spin+Drain, Rinse, Mix, Saree, Dark Wash/Jeans, Stain, Cuff & Collar, Hygiene+ |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Other Wash Modes | Synthetic, Wool, Jean, Mixed Fabric |
| Power Consumption | 2200 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Preset Timer | Yes |
| Other Features | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Voltas Beko 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WFL7012VTAC)
₹24,250
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications