| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, FLEXICHILL 5S, White) | ₹ 43,500 |
Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FLEXICHILL 5S) price in India starts from ₹ 43,500. The lowest price of Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FLEXICHILL 5S) is ₹ 43,500 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FLEXICHILL 5S) |
| Price in India | ₹43,500 |
| Model Name | 1.5T FLEXICHILL 5S COPR INV |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5080 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | 6th Sense, Cool, Dry, Fan |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 93.5 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 33 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 5.1 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 770.5 W |
| Operating Current | 6.04 A |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Battery Type | AA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Restart |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 1 Year on Condenser and 10 Years on Compressor from Whirlpool |
Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FLEXICHILL 5S)
₹43,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM