| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAl18B53MCD0, White) | ₹ 38,990 |
Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAl18B53MCD0) price in India starts from ₹ 38,990. The lowest price of Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAl18B53MCD0) is ₹ 38,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAl18B53MCD0) |
| Price in India | ₹38,990 |
| Model Name | SAl18B53MCD0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Single Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | 6th Sense, Cool, Dry, Fan |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | 6th Sense Technology |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 29.5 cm x 23 cm |
| Indoor Unit Weight | 14.74 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.7 cm x 28.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 43 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 5.19 W/W |
| Power Requirement | AC 240V, 50Hz |
| Power Consumption | 1260 W |
| Condenser Fin Type | Bare |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | 5 Step Fan Speed |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAl18B53MCD0)
₹38,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM