| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 207 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (230 IMPRO PRM 3S, Wine Peony) | ₹ 16,260 |
Whirlpool 207 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (230 IMPRO PRM 3S) price in India starts from ₹ 16,260. The lowest price of Whirlpool 207 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (230 IMPRO PRM 3S) is ₹ 16,260 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 207 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (230 IMPRO PRM 3S) |
| Price in India | ₹16,260 |
| Model Name | 230 IMPRO PRM 3S |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 207 L |
| Colours | Wine Peony |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 133.20 x 53.10 x 0.00 |
| Depth | 65.5 cm |
| Weight | 33.4 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Technology Used | Intellisense Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product, 9 Years Warranty on Compressor |
Whirlpool 207 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (230 IMPRO PRM 3S)
₹16,260
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM