| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 235 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (IF INV ELT 278LH, Sapphire Palm) | ₹ 24,800 |
Whirlpool 235 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (IF INV ELT 278LH) price in India starts from ₹ 24,800. The lowest price of Whirlpool 235 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (IF INV ELT 278LH) is ₹ 24,800 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 235 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (IF INV ELT 278LH) |
| Price in India | ₹24,800 |
| Release date | 11th May 2023 |
| Model Name | IF INV ELT 278LH |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 235 L |
| Colours | Sapphire Palm |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 158.70 x 56.40 x 0.00 |
| Depth | 65.5 cm |
| Weight | 47 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Technology Used | Intellisense Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year product warranty & 10 Year compressor |
Whirlpool 235 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (IF INV ELT 278LH)
₹24,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM