| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 245 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (NEO 258H ROY, Wine Viola) | ₹ 24,990 |
Whirlpool 245 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (NEO 258H ROY) price in India starts from ₹ 24,990. The lowest price of Whirlpool 245 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (NEO 258H ROY) is ₹ 24,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 245 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (NEO 258H ROY) |
| Price in India | ₹24,990 |
| Model Name | NEO 258H ROY |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 245 L |
| Colours | Wine Viola |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 159.00 x 57.00 x 0.00 |
| Depth | 67 cm |
| Weight | 49 kg |
| Temperature Control | Electro Mechanical |
| Express Freezing | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Gloss |
| Removable Gasket | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Technology Used | 6th SENSE DeepFreeze Technology |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on the Compressor from Whirlpool |
Whirlpool 245 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (NEO 258H ROY)
₹24,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM