| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 259 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (IF INV ELT DF305, Magnum Steel) | ₹ 28,490 |
Whirlpool 259 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (IF INV ELT DF305) price in India starts from ₹ 28,490. The lowest price of Whirlpool 259 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (IF INV ELT DF305) is ₹ 28,490 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 259 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (IF INV ELT DF305) |
| Price in India | ₹28,490 |
| Model Name | IF INV ELT DF305 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 259 L |
| Colours | Magnum Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 171.40 x 56.40 x 0.00 |
| Depth | 65.5 cm |
| Weight | 56 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Whirlpool 259 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (IF INV ELT DF305)
₹28,490
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam