Acer Aspire E ES-11-ES1-132 is a Windows 10 Home laptop with a 11.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Celeron Dual Core processor and it comes with 2GB of RAM. The Acer Aspire E ES-11-ES1-132 packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 2 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), Multi Card Slot, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Acer Aspire E ES-11-ES1-132 price in India starts at Rs. 18,390.
| Brand | Acer |
| Model | Aspire E ES-11-ES1-132 |
| Price in India | ₹18,390 |
| Model Number | ES-11-ES1-132 |
| Series | Aspire E |
| Dimensions (mm) | 291.00 x 211.00 x 21.20 |
| Weight (kg) | 1.25 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Cell | 3 |
| Battery Life (up to hours) | 5.5 |
| Size | 11.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Celeron Dual Core 4th Gen N3060 |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 2GB |
| RAM Slots | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Acer Aspire E ES-11-ES1-132
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM