Apple MacBook Air 13-inch (M5, 2026) is a macOS laptop with a 13.60-inch display. It is powered by a Apple M5 processor and it comes with 16GB of RAM. The Apple MacBook Air 13-inch (M5, 2026) packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 7, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth and it comes with 2 USB ports, Thunderbolt 4 (Type C), Headphone and Mic Combo Jack ports.
As of 3rd May 2026, Apple MacBook Air 13-inch (M5, 2026) price in India starts at Rs. 1,19,900.
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Air 13-inch (M5, 2026) |
| Price in India | ₹1,19,900 |
| Release date | 3rd March 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Model Name | MacBook Air (M5, 2026) |
| Series | MacBook Air |
| Colours | Sky Blue, Midnight, Starlight, Silver |
| Material | Aluminium |
| Operating system | macOS |
| Battery Life (up to hours) | 18 |
| Size | 13.60-inch |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Processor | Apple Apple M5 |
| RAM | 16GB |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth version | 6 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Trackpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 4 Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 2 |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Apple MacBook Air 13-inch (M5, 2026)
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes
Falcon Heavy Roars Back to Life with Powerful Broadband Satellite Launch