Apple MacBook MNYH2HN/A is a macOS laptop with a 12.00-inch display that has a resolution of 2304x1440 pixels. It is powered by a Core m3 processor and it comes with 8GB of RAM. The Apple MacBook MNYH2HN/A packs 256GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 615. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth and it comes with Mic In ports.
As of 2nd April 2026, Apple MacBook MNYH2HN/A price in India starts at Rs. 112,990.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Apple Macbook MNYH2HN/A Laptop (Mac, 8GB RAM, 256GB HDD, Intel Core m3, Silver, 12.0 Inch) | ₹ 112,990 |
Apple MacBook MNYH2HN/A price in India starts from ₹ 112,990. The lowest price of Apple MacBook MNYH2HN/A is ₹ 112,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Apple |
| Model | MacBook MNYH2HN/A |
| Price in India | ₹112,990 |
| Model Number | MNYH2HN/A |
| Series | MacBook |
| Dimensions (mm) | 280.50 x 196.50 x 13.10 |
| Weight (kg) | 0.92 |
| Colours | Silver |
| Operating system | macOS |
| Battery Life (up to hours) | 10 |
| Size | 12.00-inch |
| Resolution | 2304x1440 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core m3 7th Gen |
| Base Clock Speed | 1.2 GHz |
| Burst Clock Speed | 3 GHz |
| Cache | 4MB |
| RAM | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 615 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Trackpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Mic In | Yes |
Apple MacBook MNYH2HN/A
₹112,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM