Asus C202SA-GJ0050 is a Chrome OS laptop with a 11.60-inch display. It is powered by a Celeron Dual Core processor and it comes with 2GB of RAM. The Asus C202SA-GJ0050 packs 16GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n.
| Brand | Asus |
| Model | C202SA-GJ0050 |
| Model Number | C202SA-GJ0050 |
| Dimensions (mm) | 57.15 x 294.00 x 20.00 |
| Weight (kg) | 1.2 |
| Colours | Blue, White |
| Operating system | Chrome OS |
| Battery Cell | 2 |
| Size | 11.60-inch |
| Processor | Intel Celeron Dual Core N3060 |
| Base Clock Speed | 2.48 GHz |
| RAM | 2GB |
| Hard disk | No |
| SSD | 16GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| Finger Print Sensor | No |