Asus R558UQ-DM983D is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM.
Graphics are powered by Nvidia. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/n/ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), VGA Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Asus R558UQ-DM983D price in India starts at Rs. 48,990.
| Brand | Asus |
| Model | R558UQ-DM983D |
| Price in India | ₹48,990 |
| Model Number | R558UQ-DM983D |
| Series | R Series |
| Dimensions (mm) | 382.00 x 256.00 x 25.50 |
| Weight (kg) | 2.2 |
| Colours | Dark Blue |
| Operating system | DOS |
| Battery Life (up to hours) | 5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 7th Gen 7200U |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 24GB |
| Graphics Processor | Nvidia |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR3 |
| Hard disk | No |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/n/ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Web Camera | 0.3-megapixel |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| VGA Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus R558UQ-DM983D
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM