Asus S56CA-WH31 is a Windows 8.1 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus S56CA-WH31 packs 512GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel HD Graphics 4000. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Asus S56CA-WH31 price in India starts at Rs. 57,389.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus S56CA-WH31 Laptop (Windows 8.1, 4GB RAM, 500GB HDD, Intel Core i3, Silver, 15.6 inch) | ₹ 57,389 |
Asus S56CA-WH31 price in India starts from ₹ 57,389. The lowest price of Asus S56CA-WH31 is ₹ 57,389 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Asus |
| Model | S56CA-WH31 |
| Price in India | ₹57,389 |
| Model Number | S56CA-WH31 |
| Dimensions (mm) | 266.70 x 378.46 x 21.08 |
| Weight (kg) | 2.08 |
| Colours | Silver |
| Operating system | Windows 8.1 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 3rd Gen 3217U |
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 1 |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 4000 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus S56CA-WH31
₹57,389
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM