Asus ZenBook 3 UX390UA-GS046T is a Windows 10 laptop with a 12.50-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 8GB of RAM.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 620. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth and it comes with 1 USB ports (1 x USB 3.1 Gen 1 (Type C)), USB Ports ports.
As of 1st April 2026, Asus ZenBook 3 UX390UA-GS046T price in India starts at Rs. 69,990.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus Zenbook 3 UX390UA-GS046T Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 512GB HDD, Intel Core i7, Gold, 12.5 inch) | ₹ 69,990 |
Asus ZenBook 3 UX390UA-GS046T price in India starts from ₹ 69,990. The lowest price of Asus ZenBook 3 UX390UA-GS046T is ₹ 69,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Asus |
| Model | ZenBook 3 UX390UA-GS046T |
| Price in India | ₹69,990 |
| Model Number | UX390UA-GS046T |
| Series | ZenBook 3 |
| Dimensions (mm) | 296.00 x 191.20 x 11.90 |
| Weight (kg) | 0.91 |
| Colours | Grey |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Capacity (WHR) | 40 |
| Battery Cell | 6 |
| Battery Life (up to hours) | 9 |
| Size | 12.50-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen 7500U |
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Burst Clock Speed | 3.5 GHz |
| Cache | 4MB |
| RAM | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Ports | 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type C) |
Asus ZenBook 3 UX390UA-GS046T
₹69,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM