| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 3CNHW18MAFU, White) | ₹ 37,500 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (3CNHW18MAFU) price in India starts from ₹ 37,500. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (3CNHW18MAFU) is ₹ 37,500 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (3CNHW18MAFU) |
| Price in India | ₹37,500 |
| Model Name | 3CNHW18MAFU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5209 W |
| Compressor | Dual Rotor Inverter Compressor |
| Refrigerant | R410A |
| Operating Modes | Smart/Cool/Fan/Dry, Summer Cool, Fan Modes Super High/High/Medium/Low/Quiet, Energy Saver |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Ionizer |
| Indoor W x H x D | 915 mm x 315 mm x 235 mm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 810 mm x 585 mm x 280 mm |
| Outdoor Unit Weight | 34 kg |
| Other Dimensions | Suction Tube Size Outer Diameter: 12 mm, Liquid Tube Size Outer Diameter: 6 mm, Maximum Piping Capability Total: 25 m, Maximum Piping Capability Vertical: 10 m, Refrigerant Additional Charge Beyond 4 M: 20 g/m |
| Indoor Noise Level | High - 44 dB, Low - 36 dB |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.53 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1765 W |
| Other Power Features | Rated Cooling Capacity 50% Load: 2605 W, Cooling Power Input 50% Load: 720 W, Electricity Consumed in 1600 Hours Units/Year: 1142.58, Running Current: 7.67 A |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosive Blue |
| Other Air Flow Features | Airflow Volume Wet: Medium/Low - 411/324 CFM, Moisture Removal: 2 L/hrs, Motorised - Horizontal Louvre/Vertical Swing, Motorised- Vertical Louvre/Horizontal Swing, Airflow Direction Control |
| Air Circulation | 500 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Other Filter Features | Catechin, Silver Ion, Anti-Acarien, Vitamin C |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | Large LCD with Back Light |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Acoustic Jacket on Compressor, Timer On/Off |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years Compressor Warranty |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (3CNHW18MAFU)
₹37,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM