| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC318VNU, White) | ₹ 34,490 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC318VNU) price in India starts from ₹ 34,490. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC318VNU) is ₹ 34,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC318VNU) |
| Price in India | ₹34,490 |
| Release date | 26th June 2023 |
| Model Name | IC318VNU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | Inverter Rotary Compressor |
| Condenser Coil | Copper |
| Technology Used | Nano Bluprotect Technology |
| Indoor W x H x D | 97.5 cm x 32.4 cm x 22.94 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 85.8 cm x 53.6 cm x 32.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25 kg |
| Indoor Noise Level | High - 48.5 dB, Low - 39 dB |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.81 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1026.46 W |
| Operating Current | 7.37 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 514 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Battery Type | AAA |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 10 Year Warranty on Inverter Compressor |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC318VNU)
₹34,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM