Blue Star 1.5 Ton 3 Star Window AC (WFA318LL) price in India starts from ₹ 28,999. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Window AC (WFA318LL) is ₹ 28,999 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (WFA318LL) |
| Price in India | ₹28,999 |
| Model Name | WFA318LL |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4750 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 66 cm |
| Indoor Unit Weight | 50 kg |
| Indoor Noise Level | High - 55 dB |
| ISEER | 3.04 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1207.61 kWh |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |