Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC518DBTULV) price in India starts from ₹ 47,500. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC518DBTULV) is ₹ 47,500 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC518DBTULV) |
| Price in India | ₹47,500 |
| Model Name | IC518DBTULV |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5010 W |
| Compressor | Single Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Climate Control, Dual User Setting Preferences, Modes - (Auto/Cool/ Fan / Dry) iFeel,Operate in Winters as Air Purifier |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 96 cm x 32 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 96.8 cm x 62.55 cm x 36.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 37 dB |
| Cooling Coverage Area | Upto 165 Sq Ft sq ft |
| ISEER | 4.53 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz, 1 Phase |
| Power Consumption | 1375 W |
| Other Power Features | Powerful Mode |
| Evaporator Fin Type | Al Blue Fin (Hydrophilic) |
| Condenser Fin Type | Al Blue Fin |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | Remote Control Type-IR |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor from Blue Star |