| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (3CNHW12TAFU) |
| Price in India | ₹36,500 |
| Model Name | 3CNHW12TAFU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3450 W |
| Compressor | Inverter Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 85 cm x 20.4 cm x 30.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 30 cm x 55 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25 kg |
| Indoor Noise Level | High - 43 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.99 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1070 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 1 Year on Condenser, 5 Years on Compressor |
Blue Star 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (3CNHW12TAFU)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM