| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (FS312DLTU, White) | ₹ 37,447 |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (FS312DLTU) price in India starts from ₹ 37,447. The lowest price of Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (FS312DLTU) is ₹ 37,447 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (FS312DLTU) |
| Price in India | ₹37,447 |
| Model Name | FS312DLTU |
| Type | Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3312 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Cooling Technology |
| Indoor W x H x D | 84.5 cm x 19.3 cm x 30 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 858 x 32.7 cm x 53.6 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29 kg |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB, Low - 31 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 120 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.52 W/W |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 940 W |
| Air Flow Direction | 2 Way |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | TurboCool, Anti-Corrosive Blue Fins for Protection |
| Battery Type | AAA |
| Warranty Summary | 1 Year Compressor Warranty 5 Years |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (FS312DLTU)
₹37,447
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM