| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 2 Ton 2 Star Split AC (2HW24NB1, White) | ₹ 43,800 |
Blue Star 2 Ton 2 Star Split AC (2HW24NB1) price in India starts from ₹ 43,800. The lowest price of Blue Star 2 Ton 2 Star Split AC (2HW24NB1) is ₹ 43,800 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 2 Ton 2 Star Split AC (2HW24NB1) |
| Price in India | ₹43,800 |
| Model Name | 2HW24NB1 |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6120 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Fan Mode: Auto/High/Medium/Low, Modes: Auto, Cool, Fan, Dry |
| Remote Control | Yes |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor Unit Weight | 47 kg |
| Indoor Noise Level | 47 dB |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | 230 V, 1 Phase, 50 Hz |
| Power Consumption | 1990 W |
| Operating Current | 8.5 Amps |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Louvered Fins |
| Air Flow Direction | 2-Directional Air Swing |
| Other Air Flow Features | Horizontal Louver/Vertical Swing: Motorized, Vertical Louver/Horizontal Swing: Manual, Air Flow Direction Control, Air Flow Volume (High/Medium/Low): 634/529/426 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Active Carbon Filter, Silver Ion Filter |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | On/Off Timer, Anti-freeze Thermostat |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Blue Star 2 Ton 2 Star Split AC (2HW24NB1)
₹43,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM