| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI18IN3R31F1, White) | ₹ 34,990 |
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI18IN3R31F1, Beige Black) | ₹ 36,499 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI18IN3R31F1) price in India starts from ₹ 36,499. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI18IN3R31F1) is ₹ 36,499 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI18IN3R31F1) |
| Price in India | ₹36,499 |
| Release date | 19th February 2022 |
| Model Name | CAI18IN3R31F1 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | Beige Black |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5350 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Flexicool 4 in1 Convertible Cooling Modes, Sleep Mode, Auto Mode, My Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Hybrid Jet Technology |
| Indoor W x H x D | 96.5 cm x 32.4 cm x 23.4 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54 cm x 25 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 42 dB, Low - 37 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 150 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.9 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1715 W |
| Operating Current | 7.5 A |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: 1 |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Coated Fins |
| Condenser Fin Type | Hydrophilic Coated Fins |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 685 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | No |
| Deodorizing Filter | No |
| Other Filter Features | Dual Filtration with Anti Viral Guard Coated Filter and HD Filter |
| LED Backlit Buttons | No |
| Night Glow Buttons | No |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | Convertible Flexicool 4 in 1 Cooling, Insta Cool, Anti-viral Guard, Smart Energy Display with Convertible Flexicool 4 in 1 Cooling, Insta Cool, Anti Viral Guard, Smart Energy Display |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | No |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | No |
| Self Diagnosis | No |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Other Convenience Features | Adjustable Capacity |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years on PCB and 10 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI18IN3R31F1)
₹36,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM