| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAS24DH3R33F0, White) | ₹ 51,990 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAS24DH3R33F0) price in India starts from ₹ 51,990. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAS24DH3R33F0) is ₹ 51,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAS24DH3R33F0) |
| Price in India | ₹51,990 |
| Release date | 9th December 2023 |
| Model Name | CAS24DH3R33F0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6050 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 104.5 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 70 cm x 33.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 43.6 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.85 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1215.35 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | High Air Flow |
| Air Circulation | 700 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Filter, PM 2.5 Micron Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Other Convenience Features | Aqua Clear Protection, Intelligent CRF Alert, Anti Corrosion Coating Blue, High Ambient Working : 52 Degree Celsius |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAS24DH3R33F0)
₹51,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM