| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 18K ESTER PLUS, White) | ₹ 40,500 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (18K ESTER PLUS) price in India starts from ₹ 40,500. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (18K ESTER PLUS) is ₹ 40,500 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (18K ESTER PLUS) |
| Price in India | ₹40,500 |
| Model Name | 18K ESTER PLUS |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 92 cm x 29.2 cm x 22.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 56.5 cm x 70.4 cm x 45.2 cm |
| Outdoor Unit Weight | 32 kg |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1577 W |
| Other Power Features | Single Phase |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (18K ESTER PLUS)
₹40,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM