| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (Copper Condenser, CAW18SN3R39F0, White) | ₹ 31,990 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K Estra Neo (3 Star) Wrac AC R32) price in India starts from ₹ 31,990. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K Estra Neo (3 Star) Wrac AC R32) is ₹ 31,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K Estra Neo (3 Star) Wrac AC R32) |
| Price in India | ₹31,990 |
| Model Name | 18K Estra Neo (3 Star) Wrac AC R32 |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 660 mm x 428 mm x 660 mm |
| Indoor Unit Weight | 54 kg |
| Indoor Noise Level | High - 56 dB, Low - 50 dB |
| Indoor Temperature Indicator | No |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1700 W |
| Operating Current | 8.2 A |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Aluminium Fin |
| Condenser Fin Type | Aluminium Slit Fin |
| Stepped Louvers | No |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Powerful Air Flow |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | No |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Emergency Operational Button | No |
| Other Convenience Features | Auto Fan Speed, Energy Saver Mode, Exhaust Command, Smart Time Guard, Dry Mode |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K Estra Neo (3 Star) Wrac AC R32)
₹31,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM