| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (Copper Condensor, 18K ESTRA Nx, White) | ₹ 36,500 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRA Nx) price in India starts from ₹ 36,500. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRA Nx) is ₹ 36,500 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRA Nx) |
| Price in India | ₹36,500 |
| Model Name | 18K ESTRA Nx (3 STAR) WRAC AC R32 |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Dry Mode, Turbo Mode, Sleep Mode, Auto Fan Speed Mode, Energy Saver Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Insta Kool |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 42.8 cm x 66 cm |
| Indoor Unit Weight | 54 kg |
| Indoor Noise Level | High - 56 dB, Low - 50 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230, 50 Hz |
| Power Consumption | 1700 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Coating |
| Condenser Fin Type | Bare |
| Stepped Louvers | No |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | 3 Step Fan Speed |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| LED Backlit Buttons | No |
| Night Glow Buttons | No |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | Non LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | No |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | No |
| Self Diagnosis | No |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years on Compressor from Carrier |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRA Nx)
₹36,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM