| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (Copper Condenser, 18K ESTRELLA NEO, White) | ₹ 31,090 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRELLA NEO) price in India starts from ₹ 31,090. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRELLA NEO) is ₹ 31,090 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRELLA NEO) |
| Price in India | ₹31,090 |
| Model Name | 18K ESTRELLA NEO |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 2500W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 63cm x 38.5cm x 52cm |
| Indoor Unit Weight | 38 kg |
| Power Requirement | AC 230V |
| Power Consumption | 1700W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | No |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRELLA NEO)
₹31,090
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM