| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (ESTRELLA GWRAC018ER020) |
| Price in India | ₹27,225 |
| Model Name | ESTRELLA GWRAC018ER020 |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5300.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 660.0 mm x 430.0 mm x 775.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 58.0 kg |
| Other Dimensions | Indoor Gross Weight: 61 kg |
| Indoor Noise Level | High - 56.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.35 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1582.0 W |
| Other Power Features | Annual Power Consumption: 1224.64 kWh, Nominal Power Input: 1582 W, Cooling Capacity for Inverter: 5300 W (Full Load Power Input) |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Additional Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (ESTRELLA GWRAC018ER020)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM