| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (Copper Condenser, STARR NEO, White) | ₹ 29,990 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (STARR NEO) price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (STARR NEO) is ₹ 29,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (STARR NEO) |
| Price in India | ₹29,990 |
| Model Name | STARR NEO |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor Unit Weight | 54 Kg |
| Indoor Noise Level | 50dB - 56dB |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Consumption | 1700W |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (STARR NEO)
₹29,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM