| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 12K ESTER 3i CAI12ES3C8F0, White) | ₹ 31,499 |
Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (12K ESTER 3i CAI12ES3C8F0) price in India starts from ₹ 31,499. The lowest price of Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (12K ESTER 3i CAI12ES3C8F0) is ₹ 31,499 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (12K ESTER 3i CAI12ES3C8F0) |
| Price in India | ₹31,499 |
| Model Name | 12K ESTER INVERTER (3i)/CAI12ES3C8F0 |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3518 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 770 mm x 255 mm x 188 mm |
| Indoor Unit Weight | 8 kg |
| Outdoor W x H x D | 780 mm x 540 mm x 250 mm |
| Outdoor Unit Weight | 28.5 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 28 kg |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1100 W |
| Other Power Features | Cooling capacity - 1759W(50%), Electricity Consumption units per Annum -693.86units per annum, Power_Input -1100W(100%) & 428W(50%) |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Flow Rate: 350 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Additional Filter |
| Other Features | Remote Control Type: LCD |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Refrigerant Leakage Detector |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit, 10 Years on Compressor and 2 Years on ODU Printed Circuit Board |
Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (12K ESTER 3i CAI12ES3C8F0)
₹31,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM