| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Emperia Cxi CAI12EN3R39F0, White) | ₹ 33,990 |
Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Emperia Cxi CAI12EN3R39F0) price in India starts from ₹ 33,990. The lowest price of Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Emperia Cxi CAI12EN3R39F0) is ₹ 33,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Emperia Cxi CAI12EN3R39F0) |
| Price in India | ₹33,990 |
| Release date | 21st March 2022 |
| Model Name | Emperia Cxi CAI12EN3R39F0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3518 W |
| Refrigerant | R - 32 |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 82 cm x 27 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 25 cm x 54 cm |
| Outdoor Unit Weight | 21.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 39 dB, Medium - 36 dB, Low - 33 dB |
| Cooling Coverage Area | 130 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.70 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 1135 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Dry Mode, Auto Mode |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Emperia Cxi CAI12EN3R39F0)
₹33,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM