| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1 Ton 3 Star Split AC (12K DURAFRESH NEO, White) | ₹ 34,990 |
Carrier 1 Ton 3 Star Split AC (12K DURAFRESH NEO) price in India starts from ₹ 34,990. The lowest price of Carrier 1 Ton 3 Star Split AC (12K DURAFRESH NEO) is ₹ 34,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (12K DURAFRESH NEO) |
| Price in India | ₹34,990 |
| Model Name | 12K DURAFRESH NEO |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3550 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80.5 cm x 28.5 cm x 19.4 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54 cm x 25 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 980W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 2.5 Micron Filter and HD Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Carrier 1 Ton 3 Star Split AC (12K DURAFRESH NEO)
₹34,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM