| Brand | Carrier |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (DURAFRESH 3i SAC) |
| Price in India | ₹33,000 |
| Model Name | DURAFRESH 3i SAC |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5300 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Operating Modes | Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 957 mm x 302 mm x 213 mm |
| Indoor Unit Weight | 10.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 770 mm x 555 mm x 300 mm |
| Outdoor Unit Weight | 27.7 kg |
| Other Dimensions | Valve Size: 1/4 inch and 1/2 inch |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB, Low - 35 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.8 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1990 W |
| Other Power Features | Half Load Capacity: 2600 W, Cooling Capacity: High - 5900 W, Low - 2500 W, Power Input: Full Load - 1790 W, Half Load - 630 W, High - 2100 W, Low - 700 W, Rated Current: 8.6 A, Stabilizer Free Operation |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Direction Control |
| Air Circulation | 490 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | No |
| Other Filter Features | HD Filter, PM 2.5 Micron Filter |
| Other Features | Remote Control Type: LCD Remote, Remote Backlit |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Security Lock, Auto On/Off Timer, Refrigerant Leakage Detector, Auto Fan Speed, Temperature Display On/Off |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Carrier 1 Ton 3 Star Split AC (DURAFRESH 3i SAC)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM