| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24ES3R34F1, White) | ₹ 47,999 |
Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24ES3R34F1) price in India starts from ₹ 47,999. The lowest price of Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24ES3R34F1) is ₹ 47,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24ES3R34F1) |
| Price in India | ₹47,999 |
| Release date | 30th April 2024 |
| Model Name | CAI24ES3R34F1 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6300 W |
| Compressor | DC Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Technology Used | Flexicool inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 104.5 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54 cm x 28 cm |
| Indoor Noise Level | Low - 39 dB |
| Cooling Coverage Area | 151-200 sq.ft |
| ISEER | 3.9 W/W |
| Power Requirement | AC 230V |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 700 CFM |
| Other Filter Features | PM 2.5 |
| Warranty Summary | 10 Years on Compressor, 5 Years on PCB and 1 Year on product |
Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24ES3R34F1)
₹47,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM