| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 24K ESTER NXi, White) | ₹ 44,290 |
Carrier 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (24K ESTER NXi) price in India starts from ₹ 44,290. The lowest price of Carrier 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (24K ESTER NXi) is ₹ 44,290 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (24K ESTER NXi) |
| Price in India | ₹44,290 |
| Model Name | 24K 5 STAR ESTER NXi HYBRIDJET INVERTER R32 SPLIT AC |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6250 W |
| Compressor | DC Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Cool Mode, Dry Mode, Auto Mode, Fan Mode, Turbo Mode, My Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Flexicool, Hybridjet, Insta Kool, AI Cool |
| Indoor W x H x D | 104.5 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 70 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 38.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB, Low - 38 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.62 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1780 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Coating |
| Condenser Fin Type | Bare |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | No |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | 4 Step Fan Speed |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| LED Backlit Buttons | No |
| Night Glow Buttons | No |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | No |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | No |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 2 Years on PCB and 10 Years on Compressor from Carrier |
Carrier 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (24K ESTER NXi)
₹44,290
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM