| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blackox 40 Inches Full HD LED Smart TV (42LMT4002, Black) | ₹ 22,990 |
Blackox 40 Inch LED Full HD TV (42LMT4002) price in India starts from ₹ 22,990. The lowest price of Blackox 40 Inch LED Full HD TV (42LMT4002) is ₹ 22,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blackox |
| Model | 40 Inch LED Full HD TV (42LMT4002) |
| Price in India | ₹22,990 |
| Model Name | 42LMT4002 |
| Display Size | 40 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| No of HDMI Port | 1 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| Brightness | 450 nits |
| Contrast Ratio | 4000:1 (Static) |
| View Angle | 178 Degree |
| Supported Video Formats | MP4, AVI, FLV, WMV, HDMI: 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Supported Audio Formats | MP3, WMA, M4A, AAC |
| Power Consumption | 75 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | Yes |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Operating System Present | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
Blackox 40 Inch LED Full HD TV (42LMT4002)
₹22,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM