| Brand | Blackox |
| Model | 50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHD50SMT) |
| Price in India | ₹39,999 |
| Model Name | 55UHD50SMT |
| Display Size | 50 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Series | Non-smart LED |
| Launch Year | 2018 |
| Resolution Standard | 4K |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| No of HDMI Port | 1 |
| No of USB Port | 1 |
| Built In Wi-Fi | No |
| Ethernet (RJ45) | Yes |
| Analog Audio Input | Yes |
| Component In (RGB Cable) | HDMI,VGA,USB |
| Brightness | 450 nits |
| Contrast Ratio | 1800:1 (Static) |
| View Angle | V:178, H:178 |
| Aspect Ratio | 0.672916667 |
| Supported Video Formats | MP4, AVI, FLV, WMV, HDMI: 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Supported Audio Formats | MP3, WMA, M4A, AAC |
| Power Consumption | 45 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| Supported App - Youtube | No |
| Supported App - Netflix | No |
| Supported App - Hotstar | No |
Blackox 50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHD50SMT)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM